Hela denna artikel är en annons
Svea Bank brinner lika mycket som vi på Unga Aktiesparare för privatekonomi. Därför gjorde vi en gemensam tävling för gymnasielever som fick undersöka hur vi kan göra privatekonomi roligare och lyckas engagera fler. Närmare 70 elever skickade in sina bidrag genom olika kreativa lösningar som video eller podcasts.
Efter att Svea Bank gått igenom alla nomineringarna stod det klart att tre gymnasieelever från Danderyds Gymnasium vann tävlingen.
“Med ett gediget grundarbete har Adam, Theo och Erik spelat in en podd där de går igenom grunderna i privatekonomi. De svarar på olika frågeställningar, tar upp problematiken med att alla inte får lära sig om privatekonomi samt går igenom olika begrepp”, skriver Ulf Callerström och Erik Laaksonen från Svea Bank.
Vi ställde några frågor till Adam, Theo och Erik för att få lära känna dem bättre.
Berätta om vilka ni är?
– Vi är tre 17-åriga killar som börjat vårt första år på utbildningen “Ekonomi och finans” på Danderyds gymnasium. Vi kände inte varandra innan vi började i klassen hösten 2023. Våra lärare i svenska och företagsekonomi gav oss uppdraget och vi fick några lektionstimmar att lösa uppgiften på ett kreativt sätt, säger de, och tillägger:
– Vi har lite olika intressen för ekonomi i gruppen. Men vi har alla efter vi börjat i gymnasiet fått ökat intresse och kunskap. Vi har via Unga Aktiesparare fått tillgång till många kurser och events. Vilket gjort att vi nu på kort tid fått ta del av intressant information som gjort att vårt intresse har vuxit. Det har också hjälpt oss på ett personligt plan att investera i aktier, fonder och certifikat. Vår lärare i företagsekonomi har också arrangerat roliga studiebesök och aktietävlingar på lektionstid där klassen fått fiktiva pengar att investera i en ”aktiekamp”. Vi tror att vår privatekonomi har blivit bättre och att vi kanske inte slösar pengar på för många onödiga saker längre.
Vad är det bästa med ekonomi enligt er?
– När man berättar för äldre personer att man börjat intressera sig för ekonomi och placeringar säger de nästan alltid att de önskar att de hade börjat investera tidigare. De blir lite avundsjuka att man är så ung och har fått dessa kunskaper, fördelar och intresse redan nu. Det är något som vi tänker är en viktig faktor, att vi har tiden på vår sida och att det är något som alla yngre personer borde utnyttja. Det som är bra med ekonomi är att man tidigt kan göra små val, till exempel att investera små summor, som kan leda till stora framgångar i morgon och i framtiden.
Hur kom ni fram till att ni ville göra en podd?
– När vi började arbeta med uppgiften ville vi hitta ett underhållande sätt att få unga att ta till sig information. Eftersom vi själva är unga kan vi relatera till att det ibland kan vara jobbigt att läsa långa texter, rapporter, statistik och undersökningar. Vi lyssnar själva på olika poddar och tycker att formatet är ett bra sätt där ungdomar lätt kan lyssna när de gör andra saker. Som när de tränar, åker till skolan eller chillar.
– Vi ville att podden ska vara som en diskussion och samtal mellan några kompisar – men också att vi skulle ha relevant fakta. Där man kunde fråga ut varandra om olika ämne. Vårt huvudbudskap var att vi ville introducera lyssnarna brett om hur man kan utveckla sina ekonomiska kunskaper. På så sätt blir det lyssnarvänligt och lärorikt på ett förhoppningsvis underhållande och engagerande sätt.
Kommer ni att fortsätta att podda?
– Efter att vi presenterade arbetet för våra lärare och klassen har vi fått mycket positiv respons. Det är många som frågar om vi kommer göra några ytterligare avsnitt. Vi tror definitivt på vår idé och att man kan utveckla den här podden ytterligare. Vi jobbar just nu med att ta fram en grundplattform. Vi tror att det är en bra modell med att ha en kompisgrupp som för ett samtal “med frågor och svar”. Sedan kan man ha ett tema per avsnitt som kan handla om fonder jämfAört med aktier, låg risk och hög risk, kort eller lång tidshorisont, praktiska tips, hur man kommer i gång, var kan man handla och vilken typ av konto man ska välja att investera på, säger killarna, och konstaterar:
– Man kan också bjuda in gäster. Kanske unga personer som kan tipsa och berätta om sina historier med lärdomar som kan vara värdefulla för andra ungdomar. Det kan handla om spar- eller investeringsmål och hur de gjorde för att nå dem.
Andra exempel på arbeten som skickades in var ett förslag på en serietidning från ungdomar vid Klara gymnasium i Göteborg samt i inspelade intervjuer som elever från just Danderyds gymnasium skickade in.
Svea Bank skriver: “Vi har alltid varit ett företag som prioriterat kunskap och vi har sedan många år en aktiv utbildningsverksamhet mot företag. Vad som kanske inte är lika känt är att vi även utbildar ungdomar i privatekonomi, bland annat genom att besöka gymnasieskolor och ge ut vår bok Drömmen om ett eget liv. I samarbetet med Unga Aktiesparare känner vi att vi hittat en gemensam plattform för att väcka ungdomars intresse och nyfikenhet i frågor som rör just privatekonomi. Vi är jätteglada över att få jobba tillsammans med UA och ser fram emot fler roliga projekt och tävlingar framöver. Och så klart – stort grattis till Adam, Theo och Erik som vann tävlingen”.